Балет-казка "Русалонька"

Казки - розумне диво, створене художнім генієм народу. Світ казки безмежний. Він приходить до нас у ранньому дитинстві та залишається з нами на все життя. А єдиною темою більшості казок, що нескінченно повторюється, є тема кохання, яке здатне усе перемогти.

Кохання - насамперед це величезна сила, яка доступна кожный живый ыстоты. Кохання робить нас добрышими, Любовь - прежде всего это великая сила, доступная каждому живому существу. Любовь делает нас добрее, співчутливіше, мужніше, сильніше. Без нього немає життя на цій землі. Кохання - це джерело нашого щастя, і водночас, це винагорода за страждання, це дарунок зверху, кохання - це і є саме життя. 

Дитинство - неповторний час, що сповнений очікуванням на диво. Вистави Дитячого белатного театру - це завжди довгоочікувана зустріч з казкою, шанс доторкнутися зі світом високої духовності, дивовижна мить єднання родини, дітей та дорослих у причетності до чудового дійства, яке народжується на сцені. А сам Дитячий балетний театр - гордість нашого міста, він відомий не тільки на Україні, а й далеко за її межами.  

Балет «Русалонька» створений за мотивами улюбленої всіма казки Г.К. Андерсена творчим колективом педагогів Харківскої хоерографічної школи. Це перша авторська вистава балетмейстера Едгара Ананяна. 

Едгар Ананян - провідний соліст балету ХНАТБ ім Лисенка. успадкувавши творче натхнення від батьків (його дід - відомий балетмейстер Арменії Заре Мурадян, мати - Жанна Мурадян та батько Едвард Ананян - у минулому солісти балету Єреванського театру опери та балету, педагоги - хореографи), Едгар отримав професію балетмейтстера. Асистентом балетмейстера під час роботи над постановкою "Русалоньки" стала його дружина, педагог класичного танцю ХХШ Тетяна Черкасова.

Ідея та реалізація проекту вистави "Русалонька" - заслуженого діяча мистецтв України Наталі Ржевської, художнє оформлення Лариси Петренко та Ніколіни Бакуменко, лібрето - Ніни Удалової. 

Кожна вистава Дитячого балетного театру - оезультат величезного творчого натхнення як дорослих авторів, так і юних виконавців, чий талант, юний артистичний азарт, безпосередність, виразність аждый спектакль Детского балетного театра - результат огромного творческого вдохновения и взрослых авторов, и юных исполнителей, чей талант, юный артистический азарт, непосредственность, выразительность вдихають життя у нову виставу.

Зміст балету

1 картина

Підводне царство

У таємничих глибинах океана розкинулися величні володіння Царя Тритона. Грізний та могутній морський володар, незліченні його скарби. Проте гловна його гордість - красуні донечки. На честь молодшої з них, його улюблениці Русалоньки, батько влаштував сьогодні свято. Сьогодні Русалонці - 16 років. Усі її друзі: різнобарвні рибки, модниці-медузи, жваві морські коники, грайливі перлинки, відданий Краб, та, звісно, улюблені сестри, вітають іменинницю. В день повноліття Русалоньки, згідно давнім законам Підводного царства, Цар Тритон дає донечці Чорну Перлину, у якій міститься грізна сила бурі. Саме бурі, під час яких гинуть кораблі, приносять багатство Підводному Царству. 

Після закінчення свята Русалонька повинна піднятись на поверхню моря та здійснити своє перше жертвоприношення. Русалонька у сум'ятті, її ніжна душа противиться загибелі людей. Однак грізний Тритон непохитний - у холоднім серці Принцеси моря не повинно бути місця жалю. Тритон вирішує супроводжувати доньку. 

Королівський фрегат

На усіх парусах мчить до рідних берегів королівський фрегат. З далекого плавання повертається додому юний Принц. Радісно на серці у юнака, вже видно вдалині рідний берег.  

Рапотово, немов яскравий відблиск блискавиці спалахує у нічному небі - це світло Чорної Перлини. За волею Царя Тритона на морі в одну мить підіймається страшна буря. Корабль зазнає краху. Русалонька, що бачить загибель корабля, молить батька припинити бурю та кидає Перлину у море. Буря вщухає. Однак королівський фрегат вже не врятувати. 

3 картина

Берег моря

Русалонька просить море не забирати життя юнака-Принця, якого хвилі винесли на берег. О щастя! Принц живий, і він прекрасний. В серці Русалоньки, немов яскрава гаряча квітка, розквітає нове невідоме почуття. Принц, немов уві сні, бачить перед собою невідому дівчину, прекрасніше за яку він ніде не зустрічав. Принц дарує на прощання Русалонці , на знак вірності, свій королівьский медальон.

Королівські слуги, яких послали на пошуки Принца, на щастя, находять його живим на березі та з почестями супроводжують до палацу. 

Кохання до Принца викликає у Русалонки нестримне бажання бути поряд з коханим. Але для цього треба стати людиною. Русалонька вирушає до Морської Відьми.

4 картина

Володіння Морської Відьми

Ніхто з власної волі ще не насмілювався з'явитися у страшних володіннях Морської Відьми. Сміливість Русалоньки приголомшила чаклунку. Але ще більше приголомшила згода дівчини віддати за дві людські ноги свій чарівний голос, і, головне, право володіння Морським Царством. Впертість Русалоньки розгнівала Відьму. Ну що ж, на дівчину чекають страшні випробування - кожен крок буде приносити їй нейстерпний біль, а головне, якщо по закінченні трьох днів Принц не зробить її своєю нареченою, Русалонька загине. 

Однак ніщо не може зупинити закохане серце. Відьма вершить своє чаклунство.

Але бажання покарати непокірну Русалоньку, що порушила морські закони, не полишає злу чаклунку. Помітивши у Русалоньки медальон Принца, Відьма забирає його собі. Залишившись одна, підступна Відьма приймає вигляд красуні Принцеси.

5 картина

Королівський палац

У королівському палаці розпочинається бал на честь урятування Принца. 

Принц задумливий. Він мріє про прекрасну незнайомку, що його врятувала. Раптом у залі з'являється прекрасна Русалонька у супрводі екстравагантного кавалера - Краба. Красою та витонченістю дівчини зачаровані усі гості. Принц щасливий, він танцює тільки з нею. 

Неочікувано фанфари віщують про прибуття нової гості. Невідома Принцеса дуже красива, проте її холодна краса не хвилює Принца, він дивиться тільки на Рсалоньку. Однак Принццеса-Відьма змушує Принца звернути на себе увагу та пред'являє заповітний медальон.

Принц у сум'ятті. На коротку мить йому здається, що Принцеса - саме та дівчина, що врятувала його. Не в силах бачити зраду коханого, Русалонька у відчаї тікає з палацу. 

Відданий Краб непомітно забирає у Принцеси-Відьми медальон, Чаклунські чари розвіюються, Відьма постає у своєму істиному вигляді. Вражений обманом, Принц біжить до моря, слідом за Русалонькою. 

6 картина

Берег моря

Безмірно горе Русалоньки. Марно сестри намагаються втішити її. Русалонька готова зустріти свою смерть.

З'являеться Принц. Він був підступно обдуренрий чаклункою. Юнак присягається у коханні та відданості. Справжнє кохання сильніше за чари Злої Відьми. 

Відтепер Русалонька та Принц щастливі назавжди.

Балет підготували:

Музика композиторів ХVIII - ХІХ cт.

Ідея та реалізація проекту заслужений діяч мистецтв України Наталя Ржевська

  • Лібрето Ніна Удалова
  • Балетмейстер-постановник Едгар Ананян
  • Ассистент балетмейстера Тетяна Черкасова
  • Педагоги-репетітори Олена Соловйова, Тетьна Черкасова, Світлана Петрова
  • Художник-постановник Лариса Петренко
  • Художник по костюмам Николіна Бакуменко
  • Художники-декоратори Лариса Петренко, Марія Завадська
  • Художники-модельери Наталя Костіна, Людмила Івенко, Маргарита Єрмолаєва
  • Художній керівник Дитячого балетного театру Наталя Ржевська