Балет-казка «Лускунчик»
у 2-х діях (3-х частинах) з епілогом
музика - П.І.Чайковський
Давно залишилося історія XIX століття, подарував нам чарівну казку Е.Т.А.Гофмана і прекрасну музику П.И.Чайковского. Але й у новому тисячолітті підкорює серця людей чудовий витвір їхнього таланту. «Лускунчик» продовжує тріумфальну ходу найкращими сценами світу, багато зірок балетного мистецтва з блиском втілюють творчі задуми знаменитих хореографів. Але лише у постановці Дитячого балетного театру здійснилася мрія П.І.Чайковського, який вважав, що найкращими виконавцями партій у «Лускунчику» можуть бути лише діти, для яких казка – спосіб бачення світу. Композитор виявився провидцем. Успіх дитячого «Лускунчика» перевершив усі очікування. З дня прем'єри 30 грудня 1994 року на сцені ХАТОБ ім. Лисенка виставу побачили десятки тисяч глядачів України, Росії, Іспанії.
Сьогодні чарівний світ цієї казки належить вам.
I Акт
Пролог
Напрочуд чудовий Різдвяний вечір. Засніженою вулицею поспішають до будинку радника Штальбаума святково одягнені гості. Ніхто з них не здогадується, що для когось цей вечір може стати чарівним. Відомо це лише тому, хто сам є «за сумісництвом» чарівником, як, наприклад, лялькових справ майстер Дросельмейєр.
1 картина
У великій ошатній вітальні Штальбаума все готове до свята. Яскраво виблискують іграшки на ялинці. А про подарунки та ігри подбав невичерпний на вигадки Дросельмейєр. Всі гості, і маленькі, і дорослі, у захваті від нього – він і фокусник, і танцюрист. А які він винаходить дивовижні іграшки! Всі діти, а особливо маленька донька радника Машенька та її брат - пустуня Франц, з нетерпінням чекають на сюрпризи від Дросельмейєра. І нарешті! Веселий Паяц, красуня Лялечка, спритний Арапчонок - чудові заводні іграшки - дивують усіх гостей.
А ось маленький іграшковий Лускунчик не здивував нікого. Але чому доброе серце Машеньки так розташоване до нього? І чому так хочеться танцювати з новим другом? Ох! Шалун Франц, вирішивши пограти з Лускунчиком, зламав його. Але майстер Дроссельєєр приходить на допомогу. Більше Маша не дасть образити улюбленця.
Бал у розпалі. Гості танцюють та веселяться. Але час пізніше, дітям настав час спати. Гості розходяться, гаснуть вогні на ялинці.
І лише майстер Дросельмейєр знає, що найцікавіше попереду.
2 картина
Скоро опівночі. Машенька укладається в ліжечко і засинає .... Здається, їй все це сниться. Але чи це сон, чи все відбувається наяву?
З 12-ма ударами годинника в кімнаті одна за одною з'являються огидні сірі миші. Очолює мишаче військо могутній та жахливий Король Мишей. Зупинити нашестя може лише відважний герой. О, звичайно ж, він тут, милий хоробрий Лускунчик! Маша не помилилася у своєму другові. На чолі війська олов'яних солдатиків Лускунчик вступає у бій із самим Королем Мишей. Бій довгий і жорстокий. Прагнучи допомогти другові, Машенька, долаючи страх, кидає в Короля Мишей свій черевичок. Це дозволяє Лускунчику завдати приголомшеного ворога смертельного удару. Король повалений, він та його військо зникають назавжди.
Зло переможено. А ті, хто знайшов у собі мужність битися з ним, заслужили на своє щастя.
У чудову різдвяну ніч здійснюються найпотаємніші бажання. Добрий чарівник Дросельмейєр перетворює Машеньку та Лускунчика на Принцесу та Принца.
Починається сніг. Легкі сніжинки кружляють у чудовому вальсі, несучи щасливих юнака та дівчину до своєї казкової країни.
II Акт
У казковому Королівстві розпочинається святковий бал на честь Принца Лускунчика та його прекрасної гості. Ніколи ще Маша не бачила таких дивовижних танців, чудового вбрання - іспанського, арабського, російського, китайського...
Але найцікавіше, що Королевою цього блискучого балу стала вона сама.
Маша та Лускунчик щасливі!
Але... різдвяна ніч добігає кінця.
Епілог
Чари зникають. Машенька прокидається у своїй кімнаті. Чи був наяву казковий бал, чи це тільки сон?
Може, маленький клацчик знає відповідь...
Над постановкою працювали:
- Либретто М.Петипа по сказке Э.Т.А.Гофмана
Редакция и постановка засл. артиста России В.И.Вайонена
Балетмейстер-постановщик засл. артист России Б.В.Бланков
Дирижер-постановщик нар. артист Украины А.Г.Власенко
Дирижер засл. деятель искусство Украины В.Жадько
Художник И.П.Кустова
Педагоги-репетиторы: заслуженный деятель искусств Украины Н.А.Ржевская, Т.М.Иванникова, Т.С.Старикова, Ж.З.Мурадян, Б.М.Приступ, Е.М.Волховской, Э.Ж.Ананян, Е.П.Соловьева, Т.П.Чепалова
https://www.ballet.kharkov.ua/detskij-baletnyj-teatr/nashi-postanovki/shchelkunchik.html#sigProId92e2a30caf