Історія школи

Танець єднає усіх людей з усіх континентів планети, стверджуючи творчу силу мистецтва, радість відкриття прекрасного та дивовижну енергію творення. Танець не потребує перекладу та найповніше розкриває щедрість душі кожного народу. Наші діти - талановиті, красиві, натхненні – повинні мати можливість заявити про себе, розкрити найкраще, що є у кожному з них. Серед безлічі форм художнього виховання хореографія займає особливе місце. Заняття танцем вчать не тільки розуміти та створювати прекрасне, а й розвивають образне мислення та фантазію, дають гармонійний пластичний розвиток. Як ніяке інше мистецтво, хореографія має величезні можливості для повноцінного естетичного вдосконалення дитини, гармонійного духовного та фізичного розвитку.

На даний час саме м. Харків стає центром, що єднає провідних спеціалістів в галузі інноваційних технологій естетичної освіти. Одним з яскравих прикладів є Харківська хореографічна школа та єдиний в Україні Дитячий балетний театр.

Історія Харківської хореографічної школи

Ця чудова школа вже давно заслужила любов та повагу харків’ян. Єдина у нашому місті та одна з небагатьох в Україні, вона відома далеко за межами країни. За декілька десятиліть у хореографічній школі створено дивовижний світ, в якому Його Величність Мистецтво відкривається дітям у всій своїй багатогранності. Класична, народна, сучасна хореографія, музика, історія мистецтв, музична література, образотворче мистецтво, хор, акторська майстерність, вокал, фортепіано - ось дорогоцінні дари Аполлона, красу яких відкривають справжні професіонали своєї справи, педагоги школи. За останній час було введено експериментальні курси: основи міфології, історія світових релігій, астрологія та космологія - в рамках предмету «Етика».

Та небагато хто пам’ятає з чого ж все починалося...

В далекім 1957 році на основі балетної студії при театрі опери та балету було створено школу. Спочатку вона не мала навіть власного приміщення, учнів було небагато. Саме в ті роки зусиллями її засновників та перших керівників В.А. Балацького, Л.А. Толкачьової, прекрасних педагогів В.Ф. Баранової, Н.Н. Віноградової, З.В. Дьяченка, В.А. Денисенка, М.Л.Сатуновського, Г.Д. Хоменко, А.В. Отрадіна, Г.М. Серебрякової, Б.М. Приступу, Т.М. Іваннікової та інших було закладено фундамент навчання хореографічному мистецтву на основі кращих класичних традицій.

Зараз можна сказати, що кожен рік був маленькою сходинкою, що вела наверх, до підкорення вершин. Школі неймовірно пощастило: у її керівника Н.О. Ржевської душа «альпініста». Слова В. Висоцького: «Кращими за гори можуть бути тільки гори…» - про неї. Звісно, йдеться про підкорення зовсім інших «вершин». Яку ж треба мати силу волі та як любити свою справу, щоб збудувати нову будівлю школи, відкрити Дитячий балетний театр..., а у день прем’єри чергової вистави обговорювати план наступної! Хоча, захоплена вирішенням нових творчих завдань, Наталя Олександрівна не любить озиратися на вже підкорені вершини. Проте на честь Ювілею все ж можна. Пишатися дійсно є чим.

Зараз у просторій, спеціально обладнаній будівлі школи навчаються близько 1000 дітей від 3-х до 16 років. Хореографічна школа готує професійних артистів балету та забезпечує дітям всебічне естетичне виховання. Серед її колишніх вихованців - випускники Санкт - Петербурзького, Московського, Київського, Мінського, Пермського хореографічних училищ, Вищої школи балету м. Штутгарту (Німеччина), Вищої школи балету при Віденській опері (Австрія) солісти балету провідних театрів України и інших країн.

Завжди поруч з Наталею Олександрівною її однодумці та друзі - педагоги школи. Це рідкісні люди, справжні професіонали, що, не дивлячись на труднощі нашого часу, продовжують робити свою справу, створюють концертні програми та вистави, передаючи свій ентузіазм та віру учням. На протязі всього шляху накопичення педагогічного досвіду, досягнення такого високого рівню викладання, коли чарівні руки майстрів «запалюють зірки», школа завжди відчувала допомогу та участь народних артисті України Світлани Іванівни Коливанової та Теодора Костянтиновича Попеску.

Багато десятиліть працюють у школі педагоги класичного танцю Т.П. Чепалова, Т.С. Старікова, С.В. Петрова, Ж.З. Мурадян, Т.О. Черкасова, Е.Е. Ананян, роблячи усе можливе для збереження традицій класичного балету, відомий у Харкові талановитий педагог-постановник О.П. Соловйова.

Радують своїми професійними досягненнями й більш молоді педагоги: О.В.Бровко, І.В.Шепеленко, А.Д.Прокопенко та інші. Неможливо не відмітити величезний творчий внесок у діяльність школи педагогів-музикантів В. С. Трушиної, М. П. Худякової, Н. В. Удалової, Л.М.Кардашової, О.І. Левенталь, Л.М. Меркулової, Л.О. Холодцової, О.Г. Грязевої, О.В.Савельєвої та інших.

У цій школі дивовижні діти, подібно до своїх вчителів. Беззавітно закохані у балет, вони готові цілодобово знаходитись у репетиційній залі. Професіонали з за останні роки виріс надзвичайно. Багато хто з них - лауреати та дипломанти національних та міжнародних конкурсів.

Чудово, що в нашому місті є дивовижний добрий дім, де дорослих та дітей об’єднує віра у Прекрасне! Хай же ніколи не згасне в ньому вогонь творення!